2019-08-16

Kristallen 2019 - Nomineringsregn över TV4 och C More

24 stycken. Så många nomineringar har TV4 och C More fått till årets upplaga av Kristallen.

På fredagen presenterades de nominerade till Kristallen-galan. TV4/C More är representerade i många olika kategorier och har fått hela 24 nomineringar.

Bland nomineringarna märks bland andra tunga titlar som Årets program (Mandelmanns gård), Årets sportproduktion (Fotbolls-VM 2019) och Årets tv-drama (Bröllop, begravning och dop, som dessutom har Helena Bergström i Årets kvinnliga skådespelare). Två nomineringar har också Jenny och Steffo träffar partiledarna.  

Kristallen 2019 leds av Babben Larsson och David Sundin på Cirkus i Stockholm den 30 augusti.

 

Här är samtliga nominerade:

 

Årets barnprogram

Djurverket, UR

Sagasagor, Viaplay

Livet i mattelandet, UR

Julkalendern ”Storm på lugna gatan”, SVT

 

Årets dokumentärprogram

Josefin Nilsson - Älska mig för den jag är, SVT

Anders, jag och hans 23 andra kvinnor, SVT

Stieg Larsson - Mannen som lekte med elden , TV4/C More

Tjock-Steffe, TV4/ C more

Filmen om Alexander, Kanal 5

 

Årets dokusåpa

Paradise Hotel, TV3/Viafree

Kockarnas Kamp, TV4

Vinnarskallar, TV4

Allt för Sverige, SVT

Superstars 2019, Kanal 5

 

Årets fakta - och samhällsprogram

36 dagar på gatan, SVT

Tjafs!, Viafree

Jenny och Steffo träffar partiledarna, TV4

Under burkan, Expressen TV

Trolljägarna, TV3

 

Årets granskning

De osynliga barnen - Kalla fakta, TV4

Nagelfixarna - Uppdrag granskning, SVT

Utanför laget - Kalla fakta, TV4

FN & mörkläggningen - Uppdrag granskning, SVT

Swedbank & penningtvätten - Uppdrag granskning, SVT

 

Årets humorprogram

Dips, SVT

Enkelstöten, TV4/C more

Finaste familjen, TV4/C more

Leif & Billy, SVT

Helt perfekt, Kanal 5

 

Årets kvinnliga skådespelare i en tv-produktion

Hanna Ardéhn (Störst av allt), Netflix

Helena Bergström (Bröllop, begravning och dop), TV4/ C more

Ia Langhammer (Det som göms i snö), Kanal 5

Josefin Neldén (Vår tid är nu), SVT

Mikaela Knapp (Systrar 1968), SVT

 

Årets livsstilsprogram

Arvinge okänd, SVT

Middag med mitt ex, TV3

Sofias Änglar, Kanal 5

Vem bor här?, SVT

Världens sämsta indier?, SVT

 

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Felix Sandman (Störst av allt), Netflix

Jens Hultén (Systrar 1968), SVT

Robert Gustafsson (Det som göms i snö), Kanal 5

Mattias Nordkvist (Vår tid är nu), SVT

Rolf Lassgård (Jägarna), TV4/C more

 

Årets nyheter - och aktualitetsprogram

200 sekunder, Viafree/Aftonbladet.se

Börsmorgon-rapportextra, DI TV

Efter fem, TV4

IS svenskarna korrespondenterna, SVT

Svenska nyheter, SVT

 

Årets nyskapande/förnyare

Den stora älgvandringen, SVT

Jenny och Steffo träffar partiledarna, TV4

Nedsläckt land, SVT

Partiledardebatten i Gävle, TV4

Tjafs!, Viafree

 

Årets realityprogram

Gift vid första ögonkastet, SVT

SOS Sverige, Kanal 5

Lerins lärlingar i Brasilien, SVT

Superungar, UR

Wahlgrens värld - Kanal 5

 

Årets sportproduktion

Fotbolls-VM 2018, TV4/C more

SHL-studion/ Hockey-lördag, TV4/C more

Handbolls-VM, Viaplay/TV3

Champinos leauge studion, Viaplay/TV6

E-allsvenskan, Dplay

 

Årets tv-drama

Bonusfamiljen, SVT

Bröllop, begravning och dop, TV4/C more

Det som göms i snö, Kanal 5

Störst av allt, Netflix

Systrar 1968, SVT

 

Årets tv-personlighet

Hanna Marklund, TV4

Lars Lerin & Junior, SVT

Marcus Oscarsson, TV4

Mia Skäringer (Kroppshets), SVT

Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso, Kanal 5

 

Årets underhållningsprogram

Alla mot alla med Filip & Fredrik, Kanal 5

Bäst i test, SVT

Let's Dance, TV4

På spåret, SVT

Talang, TV4

 

Årets program

Bäst i test, SVT

Mandelmanns gård, TV4

På gränsen med Peter Jihde, TV3

Wahlgrens värld, Kanal 5

 

Årets kvinnliga programledare

Rebecca Stella, TV3

Sanna Nielsen, SVT

Sofia Wistam, Kanal 5

Tilda de Paula Eby, TV4

 

Årets manliga programledare

David Hellenius, TV4

David Sundin, SVT

Johnnie Krigström och Marrias Särnholm, Kanal 5

Peter Jihde, TV3