2018-08-16

Här är alla nomineringar till Kristallen 2018

Det har äntligen blivit dags för årets mest stjärnspäckade afton. Den 31 augusti direktsänder TV4 Kristallen, galan som prisar och hyllar det gångna årets bästa tv-program.  Gina Dirawi bjuder in tittarna till en glittrande afton.  Här kan ni läsa om alla nominerade bidrag.

Tv-priset Kristallen delas ut för fjortonde året och sänds i år i TV4 och på TV4 Play. 20 statyetter delas ut till välförtjänta tv-insatser från det gångna året. Av de tjugo olika kategorierna utses femton vinnare av en jury, tre vinnare utses av publiken som röstar under kvällens gång, ett hederspris som utses av Kristallens styrelse samt vinnarjuryns specialpris som utses av vinnarjuryn.

De bästa av de bästa har välförtjänt nominerats till priset alla i branschen vill vinna. Extra intressant att även Kristallens nya partners som Expressen, DiTV och Aftonbladet lyckads knipa några nomineringar redan första året de är med, det är imponerande, säger Anton Glanzelius, chef för Kristallen och ordförande för nomineringsjuryn. 

Kristallen direktsänds från Cirkus i Stockholm fredagen den 31 augusti 20.00 i TV4 och på TV4 Play.

Nominerade i Kristallen 2018 är:

KATEGORI

PROGRAM

KANAL

Årets barnprogram

Fixa bröllopet

Barnkanalen

Årets barnprogram

Klassen

Barnkanalen

Årets barnprogram

Retorikmatchen

UR

Årets barnprogram

Svansen i kläm

Barnkanalen

Årets barnprogram

Tripp, Trapp, Träd

UR

Årets dokumentärprogram

Citizen Schein

SVT

Årets dokumentärprogram

Det goda landet

UR

Årets dokumentärprogram

Eran - punk i tre delar

SVT

Årets dokumentärprogram

Hela Sveriges mamma

SVT

Årets dokumentärprogram                                      

Superswede

Viaplay/TV3

Årets dokusåpa

Allt för Sverige 

SVT

Årets dokusåpa

Mästarnas mästare 

SVT

Årets dokusåpa

Biggest loser VIP

Sjuan

Årets dokusåpa

Robinson

TV4

Årets dokusåpa                                    

Paradise Hotel - Sverige

TV3

Årets fakta och nyhetsbevakning

Barcelona terror

Expressen TV

Årets fakta och nyhetsbevakning

Köttets lustar

SVT

Årets fakta och nyhetsbevakning

Min samiska historia

UR

Årets fakta och nyhetsbevakning

Nyhetsmorgon

TV4

Årets fakta och nyhetsbevakning

Spotify lanseras

Di TV

Årets förnyare

Di TV

Di TV

Årets förnyare

Drottninggatan 17.04.07

TV4

Årets förnyare

Magda Gad Krigsdagböcker

Expressen 

Årets förnyare

Micke Lindgren/Grotesco  

SVT

Årets förnyare

What's on the plate

Aftonbladet TV

Årets granskning

200 sekunder - Stjärnadvokaten

Viafree

Årets granskning

Kalla Fakta - Fallet Sannah

TV4

Årets granskning

Kalla Fakta - Fotbollssyndikatet

TV4

Årets granskning

Kalla Fakta - Mutorna längs vägen

TV4

Årets granskning

Uppdrag Granskning: Knutby

SVT

Årets humorprogram

Enkelstöten

TV4

Årets humorprogram

Grotesco: flyktingkrisen - en musikal

SVT

Årets humorprogram

Helt Perfekt 

Kanal 5

Årets humorprogram

Leif och Billy

SVT

Årets humorprogram

Sommaren med släkten

Kanal 5

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Alexandra Rapaport (Gåsmamman)

Kanal 5

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Birgitte Hjort Sorensen (Gråzon)

C More

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Eva Röse (Helt perfekt)

Kanal 5

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Hedda Stiernstedt (Vår tid är nu)

SVT

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Vera Vitali (Bonusfamiljen)

SVT

Årets livsstilsprogram

Arvinge okänd

SVT

Årets livsstilsprogram

Cowboykåken

SVT

Årets livsstilsprogram

Hälsningar från…

TV4

Årets livsstilsprogram

Mandelmanns gård

TV4

Årets livsstilsprogram                                                    

Hemliga beundrare

TV3

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Fredrik Hallgren (Bonusfamiljen)

SVT

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Henrik Dorsin (Grotesco: flyktingkrisen - en musikal)

SVT

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Johan Petersson (Helt perfekt)

Kanal 5

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Kristofer Hivju (Beck)

C More

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion          

Alexander Karim (Advokaten)

Viaplay/TV3

Årets realityprogram

Första dejten

SVT

Årets realityprogram

Lerins lärlingar

SVT

Årets realityprogram

Madame Deemas underbara resa

SVT

Årets realityprogram

Wahlgrens värld

Kanal 5

Årets realityprogram                                                    

Parneviks

TV3

Årets sportproduktion

Allsvenskan i fotboll

TV4/C More

Årets sportproduktion

Ishockey-VM

TV3

Årets sportproduktion

OS-studion

Kanal 5

Årets sportproduktion

Sport Expressen Vinter2018

Expressen TV

Årets sportproduktion

Vasaloppet 2018

SVT

Årets tv-drama

Bron

SVT

Årets tv-drama

Gråzon

C More

Årets tv-drama

Gåsmamman 

Kanal 5

Årets tv-drama

Vår tid är nu

SVT

Årets tv-drama                                                               

Advokaten

Viaplay/TV3

Årets tv-personlighet

Anna Book (Biggest loser VIP)

Sjuan

Årets tv-personlighet

Bianca Ingrosso & Pernilla Wahlgren (Wahlgrens värld)

Kanal 5

Årets tv-personlighet

Dick Bewarp (Cowboykåken)

SVT

Årets tv-personlighet

Karin Laserow (Bytt är bytt)

TV4

Årets tv-personlighet

Peg Parnevik (Parneviks)

TV3

Årets underhållningsprogram

Bäst i test 

SVT

Årets underhållningsprogram

På spåret

SVT

Årets underhållningsprogram

Barncancergalan - Det svenska humorpriset

Kanal 5

Årets underhållningsprogram

Idol

TV4

Årets underhållningsprogram

Talang

TV4

Publikens nomineringar

 

 

Årets program

Leif & Billy

SVT

 

Årets program

Så mycket bättre

TV4

 

Årets program

Parneviks

TV3

 

Årets program

Wahlgrens värld

Kanal 5

 

Årets kvinnliga programledare

Sofia Wistam

Kanal 5

 

Årets kvinnliga programledare

Tilde de Paula Eby

TV4

 

Årets kvinnliga programledare

Rebecca Stella

TV3

 

Årets kvinnliga programledare

Sanna Nielsen

SVT

 

Årets manliga programledare

Alexander Hermansson

SVT

 

Årets manliga programledare

David Hellenius

TV4

 

Årets manliga programledare

Filip och Fredrik

Kanal 5

 

Årets manliga programledare

Peter Jihde

TV3

 

För en mer detaljerade lista och texter över de nominerade programmen klicka här.

En ackrediteringsinbjudan till galan skickas ut under vecka 34.
Intervjuförfrågningar samt frågor om de nominerade programmen besvaras av respektive kanal via kontaktuppgifterna nedan: 

SVT: Pressdesken 08-784 86 01
pressdesken@svt.se

TV3: Susanne Nylén 073-699 23 47
susanne.nylen@nentgroup.com

TV4: Amanda Hjärtmyr 073-938 78 66
amanda.hjartmyr@bonnierbroadcasting.com

Kanal 5: Therese Lindström 070-186 51 52
therese_lindstrom@discovery.com

UR: Maria Almström 073-950 96 55
maria.almstrom@ur.se

Aftonbladet TV: Martin Ekelund 073-960 08 77
martin.ekelund@aftonbladet.se

Expressen TV/DI TV: Lena Allerstam 073-633 95 93
lena.allerstam@expressen.se

Viaplay: Johanna Löf 076-4940831
Johanna.lof@nentgroup.com